Редно е да се каже една дума за разликата в плътността на мазнината срещу мускулатурата.
Мускулатурата е с по-висока плътност от мазнината.
Т.е. съпоставяйки 1 кг мускул с 1 кг мазнина, въпреки че са с едно и също тегло, мускулатурата е с по-малък обем и ще заема по-малко пространство. На снимката в началото на публикацията виждаме, че 2 кг мазнини изглеждат като обем повече, отколкото същото тегло мускулна тъкан.
Телесна композиция. Рекомпозиция.
Ако имаме двама души:
- И двамата тежащи 80 кг.
- Физиката на единия е с развита мускулатура и по-малък обем мазнини.
- Физиката на другия е без особена мускулатура, а с по-високо съдържание на мазнини.
Поставени един до друг, този с по-големия процент на телесни мазнини ще изглежда значително по-пълен, раздут и непропорционален.
Пак повтаряме, въпреки че са с едно и също тегло, визуалната разлика е
съществена.
И на двете двойки снимки наблюдаваме един и същ процес. Виждаме, че хората са запазили телесното си тегло (дори на едната снимка имаме леко повишаване на теглото), но са променили съотношението си на мазнини спрямо мускулатура.
Загубени са телесни мазнини и същевременно е покачено мускулно тегло – променена е телесната композиция.
Този процес се нарича телесна рекомпозиция.
Важно е да се отбележи, че рекомпозиция може да се постигне при по-балансиран режим.
Ако гоним конкретни цели за бързо покачване на силата и теглото, по всяка вероятност няма да можем да загубим мазнини, има вероятност и да покачим.
И обратно, ако имаме за цел скоростно да загубим тегло, по всяка вероятност няма да успеем да покачим мускулно тегло, дори сигурно ще загубим малко от него.
Т.е. в последните 2 хипотези нямаме рекомпозиция, защото натискаме определената цел по-концентрирано. С по-балансиран подход обаче рекомпозицията е възможна.
В заключение
Изводите, които можем да направим от тук са:
1. Кантарът не е единственият измерител на прогреса.
Дори да вървим нагоре в телесно тегло, това не означава непременно, че сме “надебелели”. Напротив, може дори в огледалото да изглеждаме по-добре.
2. За да изглеждаме и да се чувстваме по-добре нашата цел е да минимизираме мазнините и да максимизираме мускулатурата.
Това е особено важно да се разбере правилно от жените, защото при тях по-често се наблюдава тенденцията да залитат в крайности с по-екстремни диети (обикновено целта е отслабване да се случи в кратък срок).
Да се радваме, че сме загубили тегло на кантара, докато всъщност сме загубили повече мускулно тегло отколкото телесни мазнини не е победа!
Това само по себе си може да ни вкара в порочен кръг, да ни предразположи към последващо напълняване и да наруши качеството ни на живот.
Вашият коментар